#use wml::debian::template title="Підтримка" #use wml::debian::toc #use wml::debian::translation-check translation="1.43" maintainer="Borys Yanovych"

%body

Документація

Перед тим, як шукати поради в когось іншого, зазвичай корисно спробувати знайти вирішення проблеми самостійно. В цьому випадку ви скоріше за все зможете знайти відповіді на всі питання, що вас цікавлять; навіть якщо це не так, то досвід читання документації можливо буде корисним для вас у майбутньому.

Існує значна кількість різноманітної документації, що є доступною в Debian — будь-ласка, відвідайте веб-сторінку документації Debian.

Відомі проблеми

Обмеження та серйозні недоліки поточного стабільного дистрибутиву (якщо такі є) описані на сторінках версій.

Особливу увагу слід приділити описам версій та відомих помилок.

Списки розсилки

В розробці Debian GNU/Linux беруть участь люди з усіх куточків світу. Тому при обговоренні різноманітних питань перевага надається електронній пошті. Найбільш поширеним способом спілкування користувачів Debian з його розробниками є списки розсилки.

Існує декілька загальнодоступних списків розсилки. Більш докладно про них ви можете дізнатись на сторінці списків розсилки Debian.

Також є значна кількість інших списків розсилки, що присвячені Linux, однак не відносяться лише до Debian. Будь-ласка, відвідайте каталог цих списків, якщо це вас зацікавило. Групи новин Usenet

Деякі списки розсилки є доступними через групи новин в ієрархії linux.debian.*. Також їх можна передивлятися за допомогою веб-інтерфейсу, використовуючи Google Groups або Gmane.

На даний момент існуює багато груп новин, присвячених GNU/Linux. Хоча вони не пов'язані з Debian безпосередньо, однак можуть стати для користувачів Debian багатим джерелом корисної інформації.

# translators are encouraged to add local Linux newsgroups here
comp.os.linux.answers (модерується)
Періодично поповнюється FAQ та HOWTO. Чудовий вибір для початку!
comp.os.linux.hardware
Обговорення питань, пов'язаних з апаратним забезпеченням.
comp.os.linux.m68k
Про роботу Linux на процесорі Motorola 680x0.
comp.os.linux.setup
Налаштування систем на основі Linux.
comp.os.linux.networking
Питання, що пов'язані з роботою мережі.
comp.os.linux.x
Використання X Window System на Linux-комп'ютерах.
comp.os.linux.misc
Обговорення різних питань. Група для всіх.

Ви можете відвідати веб-сторінку, що містить каталог груп новин для більш докладного пошуку інформації з даної тематики та вибору групи, метою обговорення якої є питання, що найбільш вас цікавлять.

Веб-сайти

debianHELP i Debian User Forums — це веб-портали, через які ви можете задати питання про Debian та отримати на відповіді від інших користувачів.

Debian-Administration.org містить поради для системних адміністраторів Debian.

Користні посилання про Unix:

Як зв'язатися з супроводжуючим пакунка

Зв'язатися з супроводжуючим пакунка можна двома способами. Якщо ви хочете проінформувати супроводжуючого про виявлену помилку в пакунку, зробіть це шляхом відсилання повідомлення про помилку (див. розділ „Система відслідковування помилок“ нижче). Супроводжуючий отримає копію повідомлення про помилку.

Якщо ви просто хочете поспілкуватися з супроводжуючим пакунка, то для цього можна використовувати спеціальні поштові псевдоніми, які створюються для всіх пакунків. Кожен лист, надісланий за адресою <назва пакунка>@packages.debian.org, буде переслано супроводжуючому, що відповідає за цей пакунок. Система відслідковування помилок

Дистирибутив Debian GNU/Linux має власну систему відслідковування помилок, що систематизує повідомлення про помічені користувачами та розробниками помилки. Кожна помилка отримує власний номер і залишається в базі помилок аж доки хтось з розробників пакунка не зробить позначку про її виправлення.

Щоб повідомити про помічені помилки, ви можете використати одну з поданих нижче сторінок помилок, або використати 'reportbug' — пакунок Debian, що дозволяє автоматично згенерувати повідомлення про помилку.

Інформацію щодо отриманих повідомлень про помилки, поточних активних помилок та системи відслідковування помилок в цілому можна отримати на сторінках системи відслідковування помилок. Консультанти

Debian є вільним програмним забезпеченням та пропонує вільну підтримку через списки розсилки. Однак, деякі люди не мають часу на їх перегляд або їх потреби є досить специфічними, і вони бажають найняти когось, хто зможе супроводжувати та покращувати Debian в плані функціональності. Сторінка консультантів містить список таких людей/компаній. Підтримка в реальному часі за допомогою IRC

IRC (Internet Relay Chat) — це засіб для спілкування в реальному часі для людей з усіх куточків світу. Про IRC-канали, що так чи інакше пов'зані за Debian ви можете дізнатись на сторінці IRC-мережі freenode.

Для під'єднання до серверу потрібно мати IRC-клієнт. До найбільш популярних відносяться XChat, BitchX, ircII, irssi, epic4 і KSirc, всі вони існуються у вигляді пакунків Debian. Отже, коли у вас є клієнт, ви повинні вказати, що хочете під'єднатися до серверу Debian. В більшості клієнтів це робиться за допомогою рядка

/server irc.debian.org

Коли з'єднаєтесь, необхідно вибрати канал #debian, зазвичай

/join #debian

Примітка: деякі клієнти на зразок XChat мають графічний інтерфейс для під'єднання до серверів та каналів.

З цього моменту ви — серед дружнього натовпу мешканців каналу #debian. Тут ви можете задавати питання про використання Debian. FAQ по даному каналу можна знайти за адресою .

Якщо ви не змогли знайти відповіді на свої запитання в каналі #Debian, спробуйте також такі канали, як #LinPeople, #LinuxHelp або #help.

Існують і інші IRC мережі, в яких ви можете порозмовляти про Debian. Одна за найбільш відомих — це Open and Free Technology Community (OFTC) на irc.oftc.net.

Інші ресурси

Ознайомтесь з сторінкою корисних посилань.