#use wml::debian::template title="Podpora" #use wml::debian::toc #use wml::debian::translation-check translation="1.43" maintainer="Stanislav Valasek"

%body

Dokumentácia

Predtým ako budete žiadať niekoho o pomoc, je obyčajne dobré sám sa pokúsiť nájsť odpoveď na váš problém. Touto cestou obvykle získate odpoveď, ktorú budete potrebovať, a ak aj nie, získaná skúsenosť pri čítaní dokumentácie vám bude iste užitočná v budúcnosti.

Na Debiane je dostupné skutočne veľké množstvo dokumentácie -- prosím pozrite sa na stránky s dokumentáciou Debianu.

Známe problémy

Obmedzenia a závažné problémy aktuálnej stabilnej distribúcie (ak vôbec existujú) sú popísané na stránkach o verzii.

Pozornosť venujte najmä poznámkam k verziiopravám (errata).

Emailové konferencie

Debian GNU/Linux je vyvíjaný distribuovane po celom svete. Preto je email uprednostňovaný spôsob diskusie rôznych tém. Veľa rozhovorov medzi vývojármi Debianu a používateľmi je vedených v niekoľkých emailových konferenciách.

Existuje niekoľko verejne prístupných emailových konferencií. Pre viac informácií sa pozrite na stránku emailových konferencií Debianu.

Existuje tiež veľa ďalších emailových konferencií týkajúcich sa Linuxu, ktoré nie sú špecifické pre Debian. Prosím pozrite sa na tento zoznam.

Diskusné skupiny Usenetu

Veľa našich emailových konferencií je prístupných vo forme diskusných skupín v hierarchii linux.debian.*. Taktiež sú prístupné pomocou webového rozhrania, ako sú napríklad Google Skupiny alebo Gmane.

Existuje tiež niekoľko vhodných diskusných skupín, ktoré sa týkajú GNU/Linuxu. Napriek tomu, že nie sú špecifické pre Debian, môžu poskytnúť používateľom Debianu veľa informácií.

# translators are encouraged to add local Linux newsgroups here
comp.os.linux.answers (moderovaný)
Pravidelné správy (FAQ, HOWTO). Dobré miesto na rozbeh!
comp.os.linux.hardware
Diskusia o hardware.
comp.os.linux.m68k
O Linuxe bežiacom na procesore Motorola 680x0.
comp.os.linux.setup
Nastavenie a konfigurácia Linuxového systému.
comp.os.linux.networking
Diskusia o sieťach.
comp.os.linux.x
Používanie X Window systému na počítači s Linuxom.
comp.os.linux.misc
Rôzne témy. Zahŕňa všetky skupiny.

Prosím pozrite sa na tento zoznam, ktorý poskytuje úplnejší zoznam zodpovedajúcich diskusných skupín.

Webové stránky

debianHELP a Debian Užívateľské Fórum, čo sú web stránky, kde môžete klásť otázky o Debiane a získavať odpovede od iných použivateľov.

Debian-Administration.org poskytuje tipy a návody na administráciu Debian systémov.

Užitočné odkazy o Unixe:

Komunikácia zo správcami balíčkov

Existujú dve cesty ako osloviť správcov balíčkov. Ak potrebujete kontaktovať správcu z dôvodu chyby, jednoducho podajte správu o chybe (viď. nižšie kapitola o systéme sledovania chýb). Správca dostane kópiu správy o chybe.

Ak jednoducho chcete komunikovať zo správcom, môžete použiť špeciálny tvar emailovej adresy založený pre každý balíček. Akýkoľvek email poslaný na adresu <meno balíčka>@packages.debian.org bude preposlaný správcovi, ktorý je zodpovedný za tento balíček.

Systém sledovania chýb

Distribúcia Debian GNU/Linux má systém sledovania chýb, ktorý eviduje chyby hlásené používateľmi a vývojármi. Každá chyba je označená číslom a evidovaná, pokiaľ nie je vyriešená.

K nahláseniu chyby môžete použiť jednu zo stránok uvedených nižšie alebo použiť Debianí balíček 'bug' pre automatické podanie správy o chybe.

Informácie o nahlásených chybách, prehliadanie aktuálnych chýb a samotný systém sledovania chýb nájdete na stránkach systému sledovania chýb.

Konzultanti

Debian je slobodný software a poskytuje neobmedzenú pomoc pomocou emailových konferencií. Niektorí ľudia buď nemajú čas alebo majú špeciálne potreby a sú ochotní najať niekoho na správu alebo pridanie dodatočnej funkčnosti do ich systému s Debianom. Pozrite sa na stránku s konzultantmi, kde je zoznam ľudí/spoločností.

On-line pomoc v reálnom čase za použitia IRC

IRC (Internet Relay Chat, služba na internete na on-line komunikáciu) je cesta, ako hovoriť v reálnom čase s ľuďmi z celého sveta. IRC kanály vyhradené Debianu môžete nájsť na freenode IRC sieti.

Na pripojenie budete potrebovať nejakého IRC klienta. Medzi najpopulárnejších klientov patria nasledovné XChat, BitchX, ircII, irssi, epic4 a KSirc, ktoré všetky sú súčasťou distribúcie Debian. Ak máte klienta nainštalovaného, potrebujete mu povedať, aby sa pripojil k serveru. Vo väčšine klientov to možno spraviť napísaním:

/server irc.debian.org

Ihneď, ako ste pripojený, pripojíte sa do kanálu #debian napísaním

/join #debian

Poznámka: klienti ako XChat majú často rôzne grafické používateľské prostredia na pripojenie sa na servery/kanály.

V tomto momente sa objavíte v priateľskom dave #debian obyvateľov. Tu máte možnosť klásť otázky okolo Debianu. Odpovede na najčastejšie otázky na kanále si môžete prezrieť na adrese .

Ak nemôžete nájsť odpoveď na svoj problém v kanále #Debian, skúste napríklad kanály #LinPeople, #LinuxHelp alebo #help.

Existuje niekoľko ďalších IRC sietí, kde tiež môžete diskutovať o Debiane. Jedna z popredných je Open and Free Technology Community (OFTC) na irc.oftc.net.

Ďalšie zdroje podpory

Pozrite sa na príbuzné odkazy.