#use wml::debian::template title="Stawianie serwera lustrzanego archiwów Debiana" #use wml::debian::toc #include "$(ENGLISHDIR)/releases/woody/release.data" #use wml::debian::translation-check translation="1.40"

Po postawieniu serwera lustrzanego, należy go zarejestrować w Debianie, dzięki czemu zostanie on wymieniony na liście serwerów lustrzanych. Zgłoszenia mogą się odbywać za pomocą prostego formularza.

Jeśli masz problemy lub pytania pisz na adres .

Co kopiować?

Strona główna serwerów lustrzanych zawiera listę archiwów, które mogą być umieszone na serwerach lustrzanych.
Użytkowników zainteresuje archiwum debian/ do instalacji Debiana przez sieć, budowania płyt CD (za pomocą jigdo) lub uaktualniania już zainstalowanego systemu. Osoby zainteresowane kilkoma pakietami niedostępnymi dla serwerów lustrzanych w Stanach Zjednoczonych zajrzą do katalogu debian-non-US/.
Archiwum debian/ jest bardzo duże w porównaniu z bardzo małym archiwum debian-non-US/. Zajrzyj na stronę z rozmiarami archiwów, gdzie znajdziesz dokładniejsze dane.

NB: archiwum debian-non-US/ nie nadrzędne w stosunku do archiwum debian/, lecz raczej dodatkiem do niego.

debian-cd/ to archiwum, które nie jest identyczne na wszystkich serwerach lustrzanych. Niektóre z nich zawierają szablony jigdo do budowy obrazów CD (używanych razem z plikami z debian/). Inne zawierają już gotowe obrazy płyt, a na jeszcze innych znajdziesz obie możliwości.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Jak stworzyć serwer lustrzany z obrazami płyt Debiana.

debian-archive/ zawiera właściwe archiwum, czyli starsze i przestarzałe wersje Debiana. Zazwyczaj przeznaczone tylko dla niewielkiej grupy osób.

Archiwum debian-security/ zawiera uaktualnienia bezpieczeństwa wydane przez grupę ds. bezpieczeństwa Debiana. Brzmi to zachęcająco dla każdego, jednak z powodu rzadkiego pojawiania się takich aktualizacji, nie trzeba kopiować tego archiwów zbyt często by być na czasie (można też wykorzystać technikę push mirroring), dlatego tego nie zalecamy. Jednak za to, Debiana stara się zapewnić jak największą dostępność serwera security.debian.org.

Skąd pobierać dane

Wiele osób uważa, że ftp.debian.org jest głównym serwerem pakietów Debiana i że to właśnie z niego należy pobierać dane. Nie jest to prawdą. ftp.debian.org jest po prostu jednym z wielu serwerów pobierających dane z wewnętrznego serwera Debiana.

Każdy z wymienionych serwerów na pełnej liście serwerów lustrzanych mających znacznik 'Type: Push-Primary' może pełnić funkcję serwera, z którego mają być pobierane dane przez inne serwery lustrzane.

Jeśli chodzi o samą zawartość serwerów, to nie ma różnicy pomiędzy serwerami oznaczonymi jako Push-Primary. Z drugiej strony, jeśli wiele osób korzysta z ftp.debian.org (a niestety korzysta), to niepotrzebnie jest marnowana darowana przepustowość.

W jaki sposób pobierać dane

Zalecaną metodą pobierania danych jest użycie rsync.

Uwaga: wget jest dobry dla tworzenia serwerów lustrzanych małych serwisów. Jednak ponieważ nie jest on tak konfigurowalny jak rsync odradzamy jego stosowanie.

Anonimowy rsync

Aby pobrać archiwum możesz użyć tego skryptu. W skrypcie znajdują się wskazówki konfiguracji pobierania danych.

Jeśli wolisz korzystać z innego sposobu:

Rsync z uwierzytelnianiem, z serwera typu push

,,Push mirroring'' jest metodą podobną do użycia rsync, którą stworzyliśmy by skrócić czas rozpowszechniania wśród serwerów lustrzanych wszelkich zmian. Serwer łączy się przez ssh, by powiedzieć klienckiemu serwerowi lustrzanemu, by ten dokonał aktualizacji.

,,Push mirroring'' jest niezbędne do utrzymania w pełnej synchronizacji wielu serwerów (takich jak serwery o okrężnych aliasach DNA w stylu ftp.us.debian.org) i często go używamy dla serwerów lustrzanych pierwszego i drugiego rzędu. Dla ,,zwykłych'' serwerów lustrzanych, ta metoda wymaga zbyt dużo wysiłku wymaganego do skonfigurowania, a który zazwyczaj nie jest tego wart w porównaniu do dobrze zaplanowanej pracy crona.

Ta metoda jest dosyć bezpieczena, ponieważ ssh jest konfigurowany do zezwolenia na wykonywanie tylko jednego polecenia. Samo ściąganie danych odbywa się w ten sam sposób, więc nie jest możliwe uszkodzenie zawartości archiwum przez fałszywy serwer push. Niektórzy administratorzy serwerów okazują niechęć wobec tej metody z powodu obaw, że otwiera to ich maszyny na ataki z zewnątrz. Nie jest to prawdą.

Bardziej szczegółowy opis działania, dlaczego jest to bezpieczne oraz jako skonfigurować serwer push znajduje się w pełnym wyjaśnieniu.

Anonimowe FTP

Anonimowe FTP przez długi czas było najczęściej stosowaną metodą pobierania danych przez serwery lustrzne, ale zostało wyparte przez rsync.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz używać rsync, wypróbuj program "mirror". Pamiętaj jednak o tym, że jego działanie zależy od plików ls-lR, co uniemożliwia poprawne śledzenie serwerów lustrzanych w katalogu project/trace/ na serwerach lustrzanych Debiana.

Tworzenie częściowych serwerów lustrzanych

Mając na uwadze to, że już teraz archiwa Debiana zajmują bardzo dużo miejsca, wiele osób woli kopiować tylko części, których potrzebują. Jeśli chcesz coś wyłączyć z kopiowania, powinieneś wyłączyć architektury.

W anonftpsync można to zrobić poprzez zmianę zmiennej EXCLUDE. Możesz też użyć specjalnie do tego celu napisanych skryptów, jak na przykład \ debmirror (autorzy: Joey Hess i Joerg Wendland). Jeśli uważasz, że coś powinno zostać do nich dodane skontaktuj się z autorami (informacje o sposobie kontaktu powinny być zawarte w samych skryptach).

Wyłączenie project/, doc/ i innych podkatalogów jest mocno odradzane, ponieważ zwykle zajmują one mało miejsca, a są bardzo przydatne użytkownikom.

Kiedy rozpoczynać ściąganie

Główne archiwum jest uaktualniane co 24 godziny.

Serwery lustrzane zazwyczaj rozpoczynają pracę około godziny 00:00 UTC, ale nie zawsze. Zalecamy codzienne ściąganie danych zaczynając kilka godzin po tym. Przed rozpoczęciem ściągania sprawdź czy serwer, z którego pobierasz dane, zostawił plik ze znacznikiem czasu w swoim katalogu project/trace/. Plik ze znacznikiem czasu będzie nazwany tak samo jak serwer i będzie zawierał czas zakończenia ostatniej aktualizacji. Dodaj to tego czasu kilka godzin (dla pewności) i wtedy zacznij ściąganie.

Najłatwiejszą metodą automatycznej aktualizacji danych jest uruchamianie codziennie tego zadania przez crona. Szczegóły w man crontab.

Jeśli twój serwer jest informowany o zmianach za pomocą tzw. mechanizmu push, nie musisz się martwić o czas aktualizacji. Wszystko zostanie wykonane automatycznie.

Zalecane dodatkowe ustawienia

Jeśli zamierzasz udostępnić archiwa serwera lustrzanego Debiana przez HTTP, użyj poniższych ustawień w konfiguracji Apacha (zakładając, że korzystasz właśnie z niego) w bloku <Directory /ścieżka/do/katalogu/z/archiwami>, gdzie /ścieżka/do/katalogu/z/archiwami powinno być nazwą katalogu, w którym trzymasz pliki serwera lustrzanego:

   Options +Indexes +SymlinksIfOwnerMatch
   IndexOptions NameWidth=* +SuppressDescription
   DirectoryIndex .

Włącza to indeksy katalogów i zapewnia, że podążanie za dowiązaniami symbolicznymi będzie działało. Nazwy plików w indeksie katalogów nie będą skracane a opisy (głównie nieistniejące) nie będą pokazywane.