#use wml::debian::template title="Dokumentacja przestarzała" #include "$(ENGLISHDIR)/doc/manuals.defs" #include "$(ENGLISHDIR)/doc/obsolete.defs" #use wml::debian::translation-check translation="534d1b782cfb92f46dc41fd064f779fffc329b12"

Dokumenty historyczne

Dokumenty podane poniżej były albo napisane dawno temu i nie są już aktualne albo były napisane dla poprzednich wersji Debiana i nie zostały zaktualizowane do obecnej wersji. Informacje znajdujące się w nich są nieaktualne, jednakże być może nadal ktoś znajdzie w nich coś, czego szuka.

Dokumentacja dla użytkowników

dselect Documentation for Beginners" "dselect">

Dokument ten jest przeznaczony dla użytkowników, którzy pierwszy raz posługują się programem dselect, a jego celem jest pomoc w pomyślnym zainstalowaniu Debiana. Nie tłumaczy on wszystkiego, więc gdy po raz pierwszy zetkniesz się z dselect, korzystaj też z ekranów pomocy.

rozwój zatrzymany: aptitude zastępuje dselect jako standardowy program do zarządzania pakietami w Debianie

Jest to po prostu przeredagowany Progeny User's Guide. Zawartość jest dostosowana do standardowego systemu Debian.

Ponad 300 stron z dobrymi samouczkami pomagającymi rozpocząć używanie systemu Debian w trybie graficznym i z wiersza poleceń powłoki.

użyteczny jako samouczek; napisany dla wydania woody, więc powoli staje się nieaktualny # langs="en" isn't redundant, it adds the needed language suffix to the link

Podręcznik przeznaczony dla nowych użytkowników Linuksa, pozwalający zapoznać się z zainstalowanym już systemem lub dla użytkowników komputera z Linuksem, którego administratorem jest ktoś inny.

nie rozwija się; niekompletny; prawdopodobnie zastąpiony przez Debian Reference jeszcze nie skończony

Podręcznik dla użytkowników końcowych.

skończony (ale dla wersji potato)

Podręcznik ten daje użytkownikowi przynajmniej zarys tego wszystkiego, co powinien on wiedzieć o swoim systemie Debian GNU/Linux (np. ustawianie X-ów, jak skonfigurować sieć, dostęp do stacji dyskietek, itd.). Celem Debian User Reference Manual jest wypełnienie luki pomiędzy Debian Tutorial, a szczegółową dokumentacją dostarczaną wraz z pakietami.

W założeniach jest to także wprowadzenie do zagadnienia, jak połączyć komendy według generalnej zasady Uniksa: zawsze jest więcej niż jedna możliwość, aby to zrobić.

rozwój zatrzymany i nieco niekompletny; prawdopodobnie zastąpiony przez Debian Reference

Wzmianka o tym dokumencie znajduje się w podręczniku Policy. Zawiera on wszystkie informacje na temat administracji systemem Debian.

rozwój zatrzymany; nieskończony; prawdopodobnie zastąpiony przez Debian Reference jeszcze niedostępny

Podręcznik ten porusza wszystkie aspekty sieciowego administrowania systemem Debian.

rozwój zatrzymany; nieskończony; prawdopodobnie zastąpiony przez Debian Reference jeszcze niedostępny

# Add this to books, there's a revised edition (2nd) @ Amazon

Praktyczny przewodnik po systemie Debian GNU/Linux. W ponad 1500 przepisach książka pokazuje jak go używać w codziennych czynnościach — od pracy z tekstem, grafiką i dźwiękiem, po zagadnienia związane z wydajnością i pracą w sieci. Podobnie jak opisywane oprogramowanie, książka jest rozprowadzana na zasad copyleft.

wydany; napisany dla woody - powoli się dezaktualizuje
na stronie autora

Podręcznik ten jest szybkim, lecz kompletnym źródłem informacji na temat systemu APT i jego zagadnień. Zawiera dużo informacji o zastosowaniu APT, a także wiele przykładów.

gotowy

Dokument ten opisuje problemy związane z obsługą Euro w systemie operacyjnym Debian GNU/Linux, i zawiera wskazówki jak w tym celu poprawnie skonfigurować system i aplikacje.

gotowy

Dokumentacja dla rozwijających

Dokumentacja techniczna nt. budowy wewnętrznej dpkg oraz o tym, jak pisać nowe narzędzia dla systemu zarządzania pakietami używając bibliotek dpkg. Dokument ten jest użyteczny tylko dla ograniczonego kręgu czytelników.

rozwój zatrzymany HTML online

Wprowadzenie do tego, jak tworzyć pakiety DEB, przy użyciu debmake.

rozwój zatrzymany; zastąpiony przez New Maintainers' Guide HTML online

Pomaga nowym deweloperom tworzyć pakiety dla dystrybucji Debian GNU/Linux.

zastąpiony przez New Maintainers' Guide

Ten podręcznik opisuje techniczne aspekty tworzenia pakietów binarnych i źródłowych dla Debiana. Dodatkowo opisuje interfejs pomiędzy dselect i jego skryptami. Nie jest zgodny z wytycznymi Projektu Debiana i zakłada znajomość z funkcjami administracyjnymi programu dpkg. Fragmenty, które były zgodne z wymaganiami zostały dołączone do debian-policy.


Dokument ten opisuje podstawowe koncepcje dotyczące l10n (lokalizacji), i18n (internacjonalizacji) oraz m17n (wielojęzyczności) i jest skierowany do programistów oraz opiekunów pakietów.

Założeniem tego dokumentu jest to, aby więcej pakietów obsługiwało i18n oraz aby Debian był bardziej zinternacjonalizowaną dystrybucją. Wszelkie wsparcie jest mile widziane, a ze względu na to, iż językiem ojczystym autora jest język japoński to w razie braku wsparcia dokument będzie dotyczył wyłącznie wsparcia języka japońskiego. w trakcie rozwoju jeszcze nie skończone


Dokument ten jest punktem wyjściowym dla producentów oprogramowania wyjaśniającym w jaki sposób mogą integrować własne produkty z Debianem oraz uwidaczniającym różne sytuacje, jakie mogą powstać wokół licencji produktów i decyzji producentów oraz istniejących możliwości wynikających z tego. Dokument ten nie wyjaśnia sposobu tworzenia pakietów, ale odsyła do dokumentów dotyczących tego.

Należy przeczytać ten dokument jeśli nie zna się ogólnej koncepcji tworzenia i dystrybuowania pakietów Debiana i opcjonalnie dołączenia ich do dystrybucji Debiana. skończony (?)


This HOWTO contains practical information about the use of SGML and XML on a Debian operating system. stalled, obsolete # English only using index.html, so langs set.


Wymogi, które muszą spełnić pakiety Debiana wspierające lub wykorzystujące zasoby XML lub SGML. rozpoczęcie, migracja z sgml-base-doc oraz nowych materiałów dotyczących zarządzania katalogiem XML do obecnej polityki dotyczącej SGML


Dokumentacja systemu debiandoc-sgml, włączając w to wskazówki i opisy najlepszych praktyk dla opiekunów. Przyszłe wersje powinny zawierać wskazówki jak łatwiej zarządzać i budować dokumentację w pakietach Debiana, jak organizować tłumaczenia dokumentów oraz wiele innych, przydatnych informacji. Patrz też błąd #43718. gotowe


Rozmaita dokumentacja

Ten podręcznik pokaże, gdzie znaleźć dokument, który zawiera szukane przez nas informacje.

planowany jeszcze nie gotowy; wygląda na to, że brakuje opiekuna

Lista książek godnych uwagi dla użytkowników i opiekunów pakietów Debiana.

planowany jeszcze nie gotowy

Myślałem przez długi czas, że potrzebujemy słownika Debiana. Projekt z pewnością ma swój specyficzny żargon. Prawdopodobnie możemy postawić gdzieś stronę WWW, żeby ludzie mogli podawać nowe terminy i ich definicje gdy tylko się z nimi spotkają.

planowany nie gotowy

Pakiet dict-vera oraz dict-foldoc zawierają definicje wielu wyrażeń i skrótów związanych z Debianem.


Potato installation HOWTO
Nieoficjalna instrukcja instalacji dla Debiana 2.2 (nazwa kodowa: Potato)

Ten dokument opisuje jak działają repozytoria Debiana, jak je tworzyć i jak poprawnie dodawać je do pliku sources.list.

gotowy (?)
# Translated by Karol Ossowski