#use wml::debian::template title="Podpora" #use wml::debian::toc #use wml::debian::translation-check translation="1.40" maintainer="Juraj Kubelka"

%body

Dokumentace

Předtím než budete žádat někoho o pomoc, je obvykle dobré zkusit sám najít odpověď na váš problém. Touto cestou obvykle získáte odpověď, kterou budete potřebovat, a i když ne, získaná zkušenost při čtení dokumentace vám bude jistě užitečná v budoucnu.

Na Debianu je dostupné vskutku velké množství dokumentace -- prosím podívejte se na stránky s dokumentací Debianu.

Známé problémy

Omezení a závažné problémy aktuální stabilní distribuce (pokud vůbec existují) jsou popsány na stránkách o verzi.

Zvláště věnujte pozornost poznámkám k verziopravám (errata).

Emailové konference

Debian GNU/Linux je vyvíjen distribuovaně po celém světě. Proto je email upřednostňovaný způsob diskuze různých témat. Mnoho rozhovorů mezi vývojáři Debianu a uživateli je vedeno v několika emailových konferencí.

Je zde několik veřejně přístupných emailových konferencí. Pro více informací se podívejte na stránku emailových konferencí Debianu.

Je zde mnoho dalších emailových konferencí týkajících se Linuxu, které nejsou specifické pro Debian. Prosím podívejte se na tento seznam.

Usenet diskuzní skupiny

Mnoho našich emailových konferencí může být prohlíženo formou diskuzních skupin v hierarchii linux.debian.*. Toto může být také uskutečněno pomocí webového rozhraní, jako jsou například Google Skupiny nebo Gmane.

Je zde také několik vhodných diskuzních skupin, které se týkají GNU/Linuxu. Přestože nejsou specifické pro Debian, mohou poskytnout uživatelům Debianu mnoho informací.

# translators are encouraged to add local Linux newsgroups here
comp.os.linux.answers (moderovaný)
Pravidelné zprávy (FAQ, HOWTO). Dobré místo pro rozběh!
comp.os.linux.hardware
Diskuze o hardwaru.
comp.os.linux.m68k
O Linuxu provozovaném na procesoru Motorola 680x0.
comp.os.linux.setup
Nastavení a konfigurace Linuxového systému.
comp.os.linux.networking
Diskuze o sítích.
comp.os.linux.x
Užívání X Window systému na počítači s Linuxem.
comp.os.linux.misc
Různá témata. Zahrnuje všechny skupiny.

Prosím podívejte se na tento seznam, který poskytuje úplnější seznam odpovídajících diskuzních skupin.

Webové stránky

debianHELP je webový portál, ve kterém můžete pokládat otázky o Debianu a získávat odpovědi od jiných uživatelů.

Užitečné odkazy o Unixu:

Komunikace se správci balíčků

Jsou zde dvě cesty jak oslovit správce balíčků. Pokud potřebujete kontaktovat správce z důvodu chyby, jednoduše podejte zprávu o chybě (viz. níže kapitola o systému sledování chyb). Správce dostane kopii zprávy o chybě.

Pokud chcete jednoduše komunikovat se správcem, můžete použít speciální tvar emailové adresy založený pro každý balíček. Jakýkoliv email poslaný na adresu <jméno balíčku>@packages.debian.org bude přeposlán správci, který je zodpovědný za tento balíček.

Systém sledování chyb

Distribuce Debian GNU/Linux má systém sledování chyb, který vede chyby hlášené uživateli a vývojáři. Každá chyba je označena číslem a evidována, dokud je označena, že se řeší.

K ohlášení chyby můžete použít jednu ze stránek uvedených níže nebo použít Debianí balíček 'bug' pro automatické podání zprávy o chybě.

Informace o nahlášených chybách, prohlížení aktuálních chyb a samotný systém sledování chyb naleznete na stránkách systému sledování chyb.

Konzultanti

Debian je svobodný software a poskytuje neomezenou nápovědu pomocí emailových konferencí. Někteří lidé buď nemají čas nebo mají speciální potřeby a jsou ochotni najmout někoho na správu nebo přidání dodatečné funkčnosti do jejich systému s Debianem. Podívejte se na stránku s konzultanty, kde je seznam lidí/společností.

On-line nápověda v reálném čase za použití IRC

IRC (Internet Relay Chat, služba na internetu pro on-line komunikaci) je cesta, jak hovořit v reálném čase s lidmi z celého světa. IRC kanály vyhrazené Debianu můžete najít na freenode IRC síti.

Pro připojení budete potřebovat nějakého IRC klienta. Jedny z nejpopulárnějších klientů jsou XChat, BitchX, ircII, irssi, epic4 a KSirc, které jsou všechny součástí distribuce Debian. Když máte klienta nainstalovaného, potřebujete mu říci, aby se připojil k serveru. Ve většině klientů to lze provést napsáním:

/server irc.debian.org

Jakmile jste připojen, připojíte se do kanálu #debian napsáním

/join #debian

Poznámka: klienti jako XChat mají často různé grafické uživatelské prostředí pro připojení na servery/kanály.

V tomto okamžiku se objevíte v přátelském davu #debian obyvatelů. Máte zde možnost ptát se na otázky kolem Debianu. Odpovědi na nejčastější otázky v kanále si můžete prohlédnout na adrese .

Pokud nemůžete najít odpověď na svůj problém v kanále #Debian, zkuste například kanály #LinPeople, #LinuxHelp nebo #help.

Existuje několik dalších IRC sítí, kde také můžete diskutovat o Debianu. Jeden z předních je Open and Free Technology Community (OFTC) na irc.oftc.net.

Další zdroje podpory

Podívejte se na příbuzné odkazy.