#use wml::debian::template title="Підтримка" #use wml::debian::toc #use wml::debian::translation-check translation="76ff4517b5560c4d0ef89b153d5eb1d840543d91" maintainer="Volodymyr Bodenchuk"

%body

Документація

Перед тим, як шукати поради в когось іншого, зазвичай корисно спробувати знайти вирішення проблеми самостійно. В цьому випадку ви швидше за все зможете знайти відповіді на всі питання, що вас цікавлять; але навіть якщо це не так, то досвід читання документації можливо буде корисним для вас у майбутньому.

Існує значна кількість різноманітної документації, що є доступною в Debian — будь ласка, відвідайте веб-сторінку документації Debian.

Відомі проблеми

Обмеження та серйозні недоліки поточного стабільного дистрибутиву (якщо такі є) описані на сторінках випуску.

Особливу увагу слід приділити нотаткам до випуску та переліку відомих помилок.

Wiki

Вирішення загальних проблем, ЯКЦЕ, довідники, підказки та іншу документацію можна знайти в Debian Wiki. Подібно до інших, цей wiki-сайт постійно змінюється і ми запрошуємо вас долучитись до його наповнення.

Списки розсилки

В розробці Debian беруть участь люди з усіх куточків світу. Тому при обговоренні різноманітних питань перевага надається електронній пошті. Найбільш поширеним способом спілкування користувачів Debian з його розробниками є списки розсилки.

Існує декілька загальнодоступних списків розсилки. Більш докладно про них ви можете дізнатись на сторінці списків розсилки Debian.

# Note to translators: # You might want to adapt the following paragraph, stating which list # is available for user support in your language instead of English.

Україномовні користувачі можуть звертатися за порадою до списку розсилки debian-user-ukrainian.

Для іншомовних користувачів створено індекс списків розсилки, переглянувши який можна обрати прийнятний для себе варіант.

Звісно, існує чимало інших списків розсилки, присвячених певним аспектам обширної екосистеми Linux і в котрих не торкаються властивих лише для Debian питань. Щоб знайти список, що відповідає вашим потребам в найбільшій мірі, скористайтесь вашою улюбленою пошуковою системою.

Групи новин Usenet

Деякі списки розсилки є доступними через групи новин в ієрархії linux.debian.*. Також їх можна передивлятися за допомогою веб-інтерфейса, використовуючи Google Groups .

На даний момент існує багато груп новин, присвячених GNU/Linux. Хоча вони не пов'язані з Debian безпосередньо, однак можуть стати для користувачів Debian багатим джерелом корисної інформації.

# translators are encouraged to add local Linux newsgroups here
comp.os.linux.hardware
Обговорення питань, пов'язаних з апаратним забезпеченням.
comp.os.linux.m68k
Про роботу Linux на процесорі Motorola 680x0.
comp.os.linux.setup
Налаштування систем на основі Linux.
comp.os.linux.networking
Питання, що пов'язані з роботою мережі.
comp.os.linux.x
Використання X Window System на Linux-комп'ютерах.
comp.os.linux.misc
Обговорення різних питань. Група для всіх.

Ви можете відвідати веб-сторінку, що містить каталог груп новин для більш докладного пошуку інформації з даної тематики та вибору групи, метою обговорення якої є питання, що найбільш вас цікавлять.

Веб-сайти

Форуми

# Note to translators: # If there is a specific Debian forum for your language you might want to # in your language and pointing to the English forums. #

someforum is a web portal # on which you can use your language to discuss Debian-related topics, # submit questions about Debian, and have them answered by other users.

# #

debianHELP and Debian User Forums are web portals # on which you can use the English language to discuss Debian-related topics, # submit questions about Debian, and have them answered by other users.

У відповідній гілці україномовного форуму linux.org.ua ви можете обговорити детальніше аспекти використання Debian, задати питання, отримати швидку та вичерпну відповідь і знайти однодумців, які допоможуть розв'язати вашу проблему.

debianHELP i Debian User Forums — це веб-портали, через які ви можете обговорювати різноманітні теми, пов'язані з Debian, задати питання про Debian та отримати на них відповіді від інших користувачів.

Інші веб-ресурси

Debian-Administration.org містить поради для системних адміністраторів Debian.

Корисні посилання про Unix:

Як зв'язатися з супроводжуючим пакунка

Зв'язатися з супроводжуючим пакунка можна двома способами. Якщо ви хочете проінформувати супроводжуючого про виявлену помилку в пакунку, зробіть це шляхом відсилання повідомлення про помилку (див. розділ „Система відслідковування помилок“ нижче). Супроводжуючий отримає копію повідомлення про помилку.

Якщо ви просто хочете поспілкуватися з супроводжуючим пакунка, то для цього можна використовувати спеціальні поштові псевдоніми, які створюються для всіх пакунків. Кожен лист, надісланий за адресою <назва пакунка>@packages.debian.org, буде переслано супроводжуючому, що відповідає за цей пакунок.

Система відслідковування помилок

Дистрибутив Debian має власну систему відслідковування помилок, що систематизує повідомлення про помічені користувачами та розробниками помилки. Кожна помилка отримує власний номер і залишається в базі помилок аж доки хтось з розробників пакунка не зробить позначку про її виправлення.

Щоб повідомити про помічені помилки, ви можете використати одну з поданих нижче сторінок помилок, або використати reportbug — пакунок Debian, що дозволяє автоматично згенерувати повідомлення про помилку.

Інформацію щодо отриманих повідомлень про помилки, поточних активних помилок та системи відслідковування помилок в цілому можна отримати на сторінках системи відслідковування помилок.

Консультанти

Debian є вільним програмним забезпеченням та пропонує вільну підтримку через списки розсилки. Однак, деякі люди не мають часу на їх перегляд або їх потреби є досить специфічними, і вони бажають найняти когось, хто зможе супроводжувати та покращувати Debian в плані функціональності. Сторінка консультантів містить список таких людей/компаній.

Підтримка в реальному часі за допомогою IRC

IRC (Internet Relay Chat) — це засіб для спілкування в реальному часі для людей з усіх куточків світу. Про IRC-канали, що так чи інакше пов'язані за Debian ви можете дізнатись на сторінці OFTC.

Для під'єднання до серверу потрібно мати IRC-клієнт. До найбільш популярних відносяться HexChat, ircII, irssi, epic5 і KVIrc, всі вони існують у вигляді пакунків Debian. OFTC також пропонує WebChat - веб-інтерфейс, який дозволяє вам під'єднатись до IRC за допомогою браузера без встановлення жодного локального клієнта.

Як тільки ви встановите клієнта, вам потрібно вказати, що хочете під'єднатися до серверу Debian. В більшості клієнтів це робиться за допомогою рядка

/server irc.debian.org
# Note to translators: # You might want to insert here a paragraph stating which IRC channel is available # for user support in your language and pointing to the English IRC channel. #

Once you are connected, join channel #debian-foo by typing

#
/join #debian
# for support in your language. #

For support in English, read on

Коли з'єднаєтесь, необхідно вибрати канал #debian, зазвичай

/join #debian

Примітка: деякі клієнти на зразок HexChat мають графічний інтерфейс для під'єднання до серверів та каналів.

З цього моменту ви — серед дружнього натовпу мешканців каналу #debian. Тут ви можете задавати питання про використання Debian. FAQ по даному каналу можна знайти за адресою .

Існують і інші IRC мережі, в яких ви можете порозмовляти про Debian. Одна за найбільш відомих — це IRC-мережа Freenode на chat.freenode.net.

Інші ресурси

Ознайомтесь з сторінкою корисних посилань.